Avukat Güneş KIBRIS’a Yapılan Saldıraya İlişkin Basın Açıklaması

Değerli Meslektaşlarım. Değerli basın mensupları, 

Basın toplantımız görünen şekliyle dün yaşanan meslektaşımıza karşı girişilen  bir tehdit hakaret ve darp girişimi olup, esasta şiddet yoluyla hak arama özgürlüğünün zorbaca bastırılması girişimine karşı bir duruştur.Bir anlaşmalı boşanma davası buraya nasıl gelir Taha Bayram Kumkaya sizi avukat meslektaşım mı boşanma noktasına getirdi Karı koca ne yapıp yaptınız buraya geldiniz? Hak aramaya meslektaşımın ofisine gidiyorsun protokolü imzalıyorsun sonra meslektaşıma hakaret tehdit yağdırıyorsun? efelenecek başka birini bulamadın mı?, boşanma nın sebebi avukat meslektaşım mı ?                        

Şimdi şüpheli Taha Bayram Kumkaya  savunma yaparken avukat isteyecek işte gördüğünüz gibi savunma hakkı ona da lazım, saldırdığı ayağına kurşun sıkmak gibi kendinin de hava kadar su kadar ihtiyacı olan farkında olmadığı bir hak savunma hakkı. Saldırgan Devletin bu kutsal kavramları koruma gücüne inanıyor kendince hakkını kendi almaya kalkıyor ve  bu davranışı sergiliyor Yaptığın yanına kar kalacak sanıyoryorsun .Öyle sanma bu kutsal hakların savunucusu ne yargı nede biz avukatlar peşini bırakmayacağız. .İnsanlık tarihi ve  biz savunduğumuz değerler uğruna başta Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve birçok meslektaşımızı şehit verdik ,yoldan dönmedik. Tek dileğimiz hukukun üstünlüğü, insan hakları bu bağlamda tarafsız ve bağımsız yargı. 

Avukatlık kanunu 1.md.si avukatlık yargının kurucu unsuru, bir kamu hizmetidir şeklinde mesleğimizi niteler. 57.md. ‘’görev sırasında veya yaptığı görevden dolayı avukata karşı işlenen suçlar hakkında bu suçların hakimlere karşı işlenmesine ilişkin hükümler uygulanır hükmünü haizdir.’’Bu avukatlara  verilmiş bir lütuf değildir. Yargıdan dileğimiz  bağımsız ve tarafsız bir yargı olmanız ve gereğini yapmanız.Avukatlık ayrım yapmadan insan haklarını savunur. Avukatlık hukukun üstünlüğünü  .Avukatlık bağımsız ve tarafsız yargıyı savunur. kimseden emir ve talimat almaz, yargı  insan hakkı olan değerlerin korunması için vardır. Bu hakları savunması gereken yargının kurucu unsurları bu davranış hakim ve savcılara yapılsaydı o zaman ne yapmanız gerekiyorsa, savunma hakkını savunmalı şimdide onu yapmalısınız. Bu kınama hak arama özgürlüğüne karşı şiddete karşı bir kınamadır. Biz bize Avukatlık Kanunu 76-95 ve 110.md.lerinin   verdiği bedeli ne olursa olsun hukukun üstünlüğü ve insan haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Kendi hakkını kendi alma gafletinde bulunan şiddeti kendine hak gören Taha Bayram Kumkaya isimli saldırganı kınıyor Yargının da bu hak ihlalini sadece basit bir hakaret, tehdit ve darp girişimi gibi görmemesini gücü bağımsız ,tarafsız adil kullanmasını ve gereğini yapmasını istiyor taleplerimizi Kamuoyu ile paylaşıyor saygılar sunuyoruz.. 

                                            Özel Eroğlu

  Zonguldak Barosu Başkanı