Basın Açıklaması

10 Ekimde Ankaradaki miting öncesi gerçekleşen terör saldırısını kınamak üzere bugün saat 10:00’da Zonguldak Adliyesi eski bina önünde basın açıklaması yapıldı.

Ankara’da 10 Ekim 2015 günü, bombalı saldırı şeklinde gerçekleştirilen terör eylemini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Birçok insanımızı  (ve bir meslektaşımız da dahil olmak üzere) kaybetmenin acısı ile yüreğimiz dağlanmıştır Yine Erzurum’da terör saldırısı sonucu iki güvenlik personelimizin şehit edilmesini, dün de Şırnak’ta bir askerimizin şehit edilmesini şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz. Canlar gitmiştir, hayaller, dünyalar gitmiştir.

Hayatını kaybedenlere rahmet,  yaralılara acil şifalar diliyoruz. Başımız sağolsun.

Sürekli tekrarlıyoruz ki, terörle mücadele konusunda inzibati, mali, sosyal, hukuki, siyasi eksen oluşturulmalı, birey hakları ve hürriyetleri ile kamusal güvenliğin tesisi arasında denge kurulmalıdır. Kuşkusuz yerel yönetim, yerel yönetişim ve hayatın demokratikleşmesi çabalarına katkı sunmak gerekmektedir.

Toplumsal huzur ve normalleşmiş hayatın gündemimiz olması adına daha çok hukuk, daha çok demokrasi demeliyiz.

Terörün neredeyse bir diplomasi enstrümanı haline getirilmesine karşı, siyaset anlayışımızı “sorun çözen misyona” kavuşturmak ve insanı esas alan bir medeniyet argümanını geliştirmek zorundayız.

Bunun yanında, siyaset dili ve anlayışını, şiddeti yedekleyen veya ona yeğ tutan bir yapıdan uzaklaştırmak ve siyaset kurumunu, demokrasimizin ana ekseni kılmak gerekir.

Terörü bu vatandan, insanımızın hafızasından, aklımızdan, gündemimizden silip atmak için, diğergamlık değerlerimize, empati yeteneğimize ve ortak gelecek hayal ve ufkumuza sarılmamız, daha fazla hukuk, daha fazla insan, daha fazla demokrasi dememiz şarttır. 13.10.2015

 

Av.İbrahim Kerem ERTEM

Zonguldak Baro Başkanı

 

DSC_0026

DSC_0021

DSC_0024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0023