Basına ve Kamuoyuna

17 Şubat 2016 günü akşam mesai bitiminde Ankara’da terör saldırısı yaşanmıştır; bu saldırı daha önce yaşadıklarımız gibi yüreğimizi dağlamıştır.

Bu saldırıyı, lanetliyor ve şiddetle kınıyoruz.

İnsanlık tarihi kadar eski olan terör eylemleri, insanlığın temel sorunu olmaya devam etmektedir. Uluslararası arenanın kullanışlı piyonu olan terör mekanizmaları, hemen her türlü materyal donanımıyla sorun olmaya devam edecek gibi görünmektedir.

Ülkemizin bek’a sorunu halinde varlığını sürdüren terör eylemlerinin, bu topraklardan silinmesi, topyekün bir terörle mücadele anlayışının hayata geçirilmesi adına, TBMM tarafından gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Hukuka ve demokrasiye bağlılığa vurgu yapacak, birliktelik ruhunu canlı tutacak adımlara ihtiyaç vardır. Siyaset kurumu bu yönlü çabalara hız vermeli ve “hayatın demokratikleşmesi” adına terörden, teröristten arınmış toplumsal yaşam idealini bizlerin önüne getirmelidir.

Terör unsurlarına yönelik inzibati girişimler en üst teknolojik düzeyde ve en etkili derecede götürülmeli, bunun yanında mücadeleyi besleyici ekonomik, mali, kültürel, demokratik, siyasi, egitimsel değerde unsurlar asli rol almalıdır. Teröre ve terör örgütlerine yönelmiş geniş tabanlı bir uygulama-çözüm modeli geliştirilmelidir.

Umarız bu son olur.

Bu hain ve lain saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifa, milletimize başsağlığı dileriz.

Zonguldak Barosu Yönetim Kurulu adına

Baro Başkanı Av.ibrahim Kerem Ertem