Basına ve Kamuoyuna

İsrail’in, Mescidi Aksa’ da gerçekleştirdiği bu saldırıyı kınamak , bu saldırının karşısında durmak ; hukuka aykırılığın , savaş suçunun , insan hakları ihlallerinin karşısında durmak demektir.
Kudüs sorunuyla ilgili özellikle 1967’den bu yana BM’de alınan çok sayıdaki kararda; “Kudüs’ün uluslararası bir statüye sahip olduğu, İsrail’in Kudüs’ü işgalinin tanınmadığı, İsrail’in şehrin statüsünü ihlal eden bütün girişimlerinin geçersiz olduğu” sürekli olarak tekrarlanmıştır. Lakin BM tavsiye-uyarı-kınama gibi kararlarının yanında sürece yalnızca tarafları müzakereye davet ederek müdahil olmuştur. Oysaki BM’nin sürekli olarak tarafları uzlaşmaya davet etmek yerine, gerektiğinde yaptırım uygulayabilecek şekilde sürece daha etkin dâhil olması gerekmektedir. Kısacası BM’nin sadece birtakım kararlar alarak sorunun adil bir şekilde çözülmesini sağlayamadığı açıktır; yapılması gereken, bu kararların uygulanmasını mümkün kılacak adımlar atmaktır.
İsrail bu insanlık dışı saldırısı ile taraf olduğu Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ni, bağlayıcı BM Güvenlik Konseyi Kararlarını, savaş bölgelerinde ve işgâl altında yaşayan sivilleri korumayı taahhüt eden 1949 Cenevre Sözleşmelerini, İnsan Hakları Evrensel Beyannâmesi’ni ihlâl etmektedir.
İsrail devletinin 4 gündür Mescidi Aksa’ da sivil halka karşı saldırıda bulunması, İsrail’in bir devlet gibi değil, bir terör örgütü gibi davrandığını da gözler önüne sermektedir. İsrail , Filistin topraklarında insanlık suçu işlemektedir.
Hatta BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin ifade ettiği gibi, Kudüs’te yaşananlar insan hakları ihlalinden öte tam anlamı ile bir savaş suçudur.
İsrail kolluk kuvvetlerinin , sivil halka karşı kullandığı orantısız güç, İsrail’in hakkı olmayan yere tecavüzü ve müdahalesi kabul edilemez .
Evrensel tüm hukuk metinlerinde güvence altına alınmış yaşam hakkını, din ve vicdan özgürlüğünü, ibadethane dokunulmazlığını hiçe sayarak saldırıda bulunan İsrail devletini kınamak bırakın her hukukçunun her insanın boynunun borcudur.
İsrail devleti uluslararası kararlara , sözleşmelere saygı duymasını öğrenmeli , buna aykırı davranışlarının hesabını da uluslararası arenada vermelidir .
İsrail’i işgal ettiği Filistin topraklarındaki yasadışı uygulamalarını sonlandırmaya ve bölgede gerginliği ve hukuksuzluğu artıracak hareketlere son vermeye davet ediyoruz .
4 gündür ,İsrail’in , Filistin halkına karşı sürdürdüğü ve insanlıkla , uluslararası teamüllerle , savaş hukuku ile bağdaşmayan , bu haksız saldırısının uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırılığını hep birlikte dile getirmekle İsrail devletinin hukuk ve insanlık dışı bu saldırısını aşağıda imzası bulunan baro başkanları olarak şiddetle kınıyoruz.

ADANA BAROSU BAŞKAN

ADIYAMAN BAROSU BAŞKANI

AFYONKARAHİSAR BAROSU BAŞKANI

AĞRI BAROSU BAŞKANI

AKSARAY BAROSU BAŞKANI

AMASYA BAROSU BAŞKANI

ANKARA BAROSU BAŞKANI

 ARDAHAN BAROSU BAŞKANI

ARTVİN BAROSU BAŞKANI

 AYDIN BAROSU BAŞKANI

BALIKESİR BAROSU BAŞKANI

BARTIN BAROSU BAŞKANI

BATMAN BAROSU BAŞKANI

BİLECİK BAROSU BAŞKANI

BİNGÖL BAROSU BAŞKANI

BOLU BAROSU BAŞKANI

BURDUR BAROSU BAŞKANI

BURSA BAROSU BAŞKANI

ÇANAKKALE BAROSU BAŞKANI

ÇANKIRI BAROSU BAŞKANI

ÇORUM BAROSU BAŞKANI

DENİZLİ BAROSU BAŞKANI

DÜZCE BAROSU BAŞKANI

EDİRNE BAROSU BAŞKANI

ELAZIĞ BAROSU BAŞKANI

ERZİNCAN BAROSU BAŞKANI

ERZURUM BAROSU BAŞKANI

ESKİŞEHİR BAROSU BAŞKANI

GAZİANTEP BAROSU BAŞKANI

GİRESUN BAROSU BAŞKANI

GÜMÜŞHANE-BAYBURT BÖLGE BAROSU BAŞKANI

HAKKARİ BAROSU BAŞKANI

HATAY BAROSU BAŞKANI

IĞDIR BAROSU BAŞKANI

ISPARTA BAROSU BAŞKANI

İSTANBUL BAROSU BAŞKANI

KAHRAMANMARAŞ BAROSU BAŞKANI

KARABÜK BAROSU BAŞKANI

KARAMAN BAROSU BAŞKANI

KARS BAROSU BAŞKANI

KASTAMONU BAROSU BAŞKANI

KAYSERİ BAROSU BAŞKANI

KIRIKKALE BAROSU BAŞKANI

KIRKLARELİ BAROSU BAŞKANI

KIRŞEHİR BAROSU BAŞKANI

KOCAELİ BAROSU BAŞKANI

KONYA BAROSU BAŞKANI

KÜTAYHA BAROSU BAŞKANI

MALATYA BAROSU BAŞKANI

MANİSA BAROSU BAŞKANI

MARDİN BAROSU BAŞKANI

MERSİN BAROSU BAŞKANI

MUĞLA BAROSU BAŞKANI

MUŞ BAROSU BAŞKANI

NEVŞEHİR BAROSU BAŞKANI

NİĞDE BAROSU BAŞKANI

ORDU BAROSU BAŞKANI

OSMANİYE BAROSU BAŞKANI

SAKARYA BAROSU BAŞKANI

SAMSUN BAROSU BAŞKANI

SİNOP BAROSU BAŞKANI

SİİRT BAROSU BAŞKANI

SİVAS BAROSU BAŞKANI

ŞANLIURFA BAROSU BAŞKANI

TEKİRDAĞ BAROSU BAŞKANI

TOKAT BAROSU BAŞKANI

TUNCELİ BAROSU BAŞKANI

UŞAK BAROSU BAŞKANI

VAN BAROSU BAŞKANI

YALOVA BAROSU BAŞKANI

YOZGAT BAROSU BAŞKANI

ZONGULDAK BAROSU BAŞKANI