Karadeniz Baro Başkanları Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Meslektaşımız ve mevkidaşımız Diyarbakır Baro Başkanımız Av.Tahir Elçi’nin katledilmesinden dolayı büyük üzüntü duymakta, menfur saldırıyı bir kez daha lanetlemekteyiz. Başkanımızın Ailesine ve Diyarbakır Barosuna başsağlığı, kendisine Allahtan rahmet dileriz. Saldırının üzerinden iki hafta geçmesine karşın cinayetle ilgili somut bir sonuca ulaşılamamış olunması da içimizdeki acıyı artırmaktadır. Bu cinayetin diğer benzer cinayetler gibi FAİLİ MEÇHUL de kalmaması için takipçisi olacağımızı bir kez daha ,ifade ediyoruz.

Öte yandan, ülkemizde yaşanan terör olaylarının sistematik bir şekilde devam etmesi, Demokrasimiz ve Hukuk Devletine dayalı Devlet yapımız için tehdit olmaya devam etmektedir. Hiçbir sorunun şiddet ve terör ile çözülemediği, hatta derinleştirdiği unutulmamalıdır. Hukuk Devletlerinde hiçbir zümre ve düşünce kendisini terörize bir şekilde ifade edemez, hukuk kurallarına aykırı bir harekette bulunamaz. Bu nedenle özellikle güvenlik güçlerimize yapılan alçakça saldırıları lanetliyor ve kınıyoruz. Terör saldırılarında yaşamını kaybeden güvenlik güçlerimize Allahtan rahmet, kederli Ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Gazetecilik faaliyeti nedeniyle haklarında yapılan soruşturmalar sonucu, tutuklanan basın emekçilerinin tutuklama gerekçelerinin hukukun temel ilkelerine ve mevcut yasalarımız ile güvence altına alınmış kişi hak ve özgürlükleri ile basın özgürlüğüne aykırı ve haksız olduğunu da vurgulamak isteriz.
İfade ve basın özgürlüğünün olmadığı hiçbir ülke demokratik olamaz.

Kadın cinayetlerinin adeta simgesi haline gelmiş olan ÖZGECAN DAVASINDA sanıklara verilen cezaların kamu vicdanını tatmin etmiş olmasını memnuniyetle karşılıyor, benzer olaylarda caydırıcı ve emsal olmasını diliyoruz.

Rusya ile yaşanmakta olan krizde sadece iş ve eğitim gibi amaçlarla bu ülkede yaşayan vatandaşlarımıza yönelik insan hakları ve hukuka aykırı yapılan muameleleri kınıyor, ilişkilerin bir an önce normale dönmesini diliyoruz.

İstinaf Mahkemelerinin kurulmasının doğuracağı yeni sıkıntılar ve Arabuluculuk sisteminden kaynaklanacak sorunlardan dolayı endişe duymaktayız.

Yeni Hükümet’in kurulması ile birlikte yıllardır artan mesleki sorunlarımızın çözüme ulaştırılacağına yönelik yasal çalışmaların biran önce Adalet Bakanlığı, TBB ve Baroların koordinasyonun da başlatılmasını bekliyoruz.

AB ile yapılan müzakere sürecinde öncelikle açılacak olan Adalet ve Hukuk Hizmetleri Başlığında, AB de uygulanan mesleki faaliyet alanlarına ilişkin müktesebatın dikkate alınmasını diliyoruz.

Yine bu bağlamda, hukuk eğitiminde kalitenin artırılması amacıyla, Hukuk Fakültelerine girişlerdeki kotanın daha da daraltılmak suretiyle hayata geçirilmesi ve Avukatlık Mesleğine kabul de sınavın getirilmesi gerekliliği yönündeki ısrarcı düşüncemizi tekrarla,

Kamuoyu ile paylaşırız.

Saygılarımızla.

BOLU BARO BAŞKANI                     AMASYA BARO BAŞKANI                 ARTVİN BARO BAŞKANI
Av.FERİT ATALAY                             Av.A.MELİK DERİNDERE                     Av.ALİ UĞUR ÇAĞAL

 

BARTIN BARO BAŞKANI                ÇORUM BARO BAŞKANI                       DÜZCE BARO BAŞKANI
Av.FERHAT PARLATIR                      Av.ALTAN AKPINAR                                     Av.ALİ DİLBER

 

GİRESUN BARO BAŞKANI                                  GÜMÜŞHANE-BAYBURT BARO BAŞKANI
Av.GÜLTEKİN UZUNALİOĞLU                                      Av.İSMAİL TAŞTAN

 

KARABÜK BARO BAŞKANI           KASTAMONU BARO BAŞKANI               ORDU BARO BAŞKANI
Av.RIDVAN ERDOĞAN                            Av.MEHMET ÇİFTÇİ                        Av.İLHAN KURT

 

SAMSUN BARO BAŞKANI          SİNOP BARO BAŞKANI                  TRABZON BARO BAŞKANI

Av.KERAMİ GÜRBÜZ                 Av.HİCRAN KANDEMİR                       Av.ORHAN ÖNGÖZ

 

TOKAT BARO BAŞKANI             ZONGULDAK BARO BAŞKANI       ÇANKIRI BARO BAŞKANI
Av.FARUK BOSTANCI              Av.İBRAHİM KEREM ERTEM             Av.ERKAN KÖROĞLU

 

ERZURUM BARO BAŞKANI

Av.TALAT GÖGEBAKAN

 

boluu