Yeni Adli Yıl Açıldı

2021 – 2022 Yeni adli yılı münasebetiyle Valilik Binası önünde çelenk töreni ve basın açıklaması düzenledi.

Zonguldak Valilik Binası önünde düzenlenen törene çok sayıda avukat katıldı. Törende, Baro Başkanımız Av.Türker KAPKAÇ’ın yapmış olduğu konuşma aşağıya çıkarılmıştır.

ZONGULDAK BAROSUNUN KIYMETLİ AVUKATLARI,

YAZILI VE GÖRSEL BASINIMIZIN DEĞERLİ EMEKÇİLERİ,

2021-2022 ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİMİZE HOŞ GELDİNİZ.

                    2021-2022 ADLİ YIL BAŞLANGICINDA; BİZLERİ ÇAĞDAŞ, LAİK, SOSYAL HUKUK DEVLETİ İÇİNDE YAŞAMAYI HEDEF GÖSTEREN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURUCUSU ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARINI, 1938 YILINDA KURULMUŞ BAROMUZUN VEFAT EDEN  TÜM AVUKAT MESLEKTAŞLARIMI, VATANIMIZI, MİLLETİMİZİ, HUKUKU VE DEMOKRASİYİ KORUMAK İÇİN CANINI VEREN TÜM ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM.

ZONGULDAK BAROSU, KURULMUŞ OLDUĞU 1938 YILINDAN BU YANA  HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLE HUKUK DEVLETİ KURUM VE KAVRAMLARINI SAVUNMUŞ, BU İLKELERİN YAŞAMA GEÇMESİ, YERLEŞMESİ İÇİN MÜCADELE ETMİŞ VE HİÇBİR SİYASİ KİMLİĞİN YANINDA YAHUT YAKININDA DEĞİL YALNIZCA VE DAİMA HUKUKUN YANINDA DURMUŞTUR.

YENİ ADLİ YILIMIZDA DA ZONGULDAK BAROSU OLARAK YİNE EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZ, ÜLKEMİZE, DEMOKRASİMİZE, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE, YARGI BAĞIMSIZLIĞINA, HUKUK DEVLETİNE, İNSAN HAKLARINA VE SAVUNMA HAKKINA SONUNA KADAR SAHİP ÇIKMAKTIR. YENİ ADLİ YILIMIZIN ÜLKEDE HUKUKİ GÜVENLİĞE, HIZLI, ADİL, BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ BİR YARGIYA VE GÜÇLÜ BİR SAVUNMAYA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM.

ADALETİN VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN SAĞLANMASINDA KİŞİ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİN KORUNMASINDA AVUKAT EN BÜYÜK GÜVENCELERDEN BİRİDİR. AVUKAT, ADALETİN VATANDAŞLA KURDUĞU KÖPRÜDÜR. AVUKAT VARSA, EKSİKSİZ ADALET VARDIR. AVUKATLIK KANUNU’NUN 1. MADDESİNDE YER ALAN “YARGININ KURUCU UNSURU OLAN AVUKAT, BAĞIMSIZ SAVUNMAYI TEMSİL EDER”

VATANDAŞLAR İÇİN HUKUK GÜVENLİĞİ SAĞLAYAN VE EVRENSEL DEĞERLERLE UYUMLU OLAN HUKUK SİSTEMİNİ İNŞA ETMEK İÇİN BİZ AVUKATLAR, BUGÜN OLDUĞU GİBİ YARINLARDA DA MÜCADELEMİZİ YILMADAN, EĞİLMEDEN, BÜKÜLMEDEN SÜRDÜRECEĞİZ.

 MESLEKİ VE TOPLUMSAL SORUNLARA KARŞI VERDİĞİMİZ MÜCADELEDE, TÜM MESLEKTAŞLARIMIZ VE BAROLARIMIZ OMUZ OMUZA VERMELİDİR. 

AVUKATLARA KARŞI BASKI, TEHDİT,  SÖZLÜ VE FİZİKİ SALDIRILAR, ŞİDDET  GÜNDEMİMİZDEYKEN ŞU DA UNUTULMAMALIDIR Kİ;

AVUKAT, KİMSENİN BORCUNUN SEBEBİ DEĞİLDİR.

AVUKAT, KİMSENİN SUÇ İŞLEME GEREKÇESİ DEĞİLDİR.

AVUKAT, KİMSENİN BOŞANMA NEDENİ DEĞİLDİR.

AVUKAT, KİMSENİN İŞİNİ KAYBETME NEDENİ DEĞİLDİR.

AVUKAT VEKİLDİR.

HERKESİN BİR GÜN AVUKATA İHTİYACI OLUR.

AVUKATLARIN YAŞADIĞI BÜTÜN SORUNLARI SİZLERDE ÇOK İYİ BİLİYORSUNUZ. BURADA PANDEMİ VE ZAMAN DARLIĞI NEDENİYLE AYRINTILI SAYMAYA GEREK DUYMUYORUM. AMA KISACA DEĞİNMEDEN DE EDEMEYECEĞİM.

*MAALESEF TÜRKİYE’DE YARGI, HUKUK, SAVUNMA VE AVUKATLIK MESLEĞİ HER GEÇEN   GÜN KÖTÜYE GİTMEKTEDİR. 

*ÇOKLU BAROLARIN ORTAYA ÇIKARTILMASI,

*SAVUNMANIN YETKİLERİNİN AZALTILMASI,

* CMK’DAKİ HAKLARIN KISITLANMASI,

*SÜREKLİ YAPILAN TORBA-PAKET DEĞİŞİKLİKLER,

*HUKUK FAKÜLTESİ SAYISI VE EĞİTİM KALİTESİ,

* KONTENJAN VE MEZUN SAYISININ ÇOKLUĞU,

*AVUKATLIK SINAVININ İPTALİ,

*GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN ÇIĞ GİBİ BÜYÜYEN SORUNLARI,

*EMEKLİLİK ŞARTLARIMIZ,

*UZUN GÖZALTI VE TUTUKLULUK SÜRELERİ,*HAKİMLİK TEMİNATININ YOK EDİLMESİ,

* YARGI BAĞIMSIZLIĞININ ORTADAN KALKMAYA BAŞLAMASI,

*ÜLKEMİZDE VATANDAŞLARIMIZIN HUKUKİ GÜVENLİK VE HUKUKİ HUZUR HAKLARININ KALMAMASI VB.  HUSUSLAR BUNLARIN SADECE BİR KISMIDIR.

ANCAK BİZİM GELECEKTEN UMUDUMUZ KESİLMEMİŞTİR. GEÇMİŞTE YAPILAN HATALARDAN DERSLER ÇIKARTILARAK EL BİRLİĞİ İLE YARGININ İTİBARINI KORUMAK HEPİMİZİN VAZİFESİDİR.

HER YIL İFADE ETTİĞİMİZ ÜZERE MAALESEF YARGININ AĞIR SORUNLARI İLE KARŞI KARŞIYA OLDUĞUMUZ AÇIKTIR.  YARGI YÜKÜ, UZUN SÜREN YARGILAMALAR, ADALETE ERİŞİM HAKKININ KISITLANMASI, YARGIYA ERİŞİMİN PAHALILIĞI GİBİ KRONİKLEŞEN VE COVİD -19 PANDEMİSİ NEDENİYLE DAHA DA AĞIRLAŞAN BU SORUNLARIN BAROLARIN GÖRÜŞLERİ DE ALINARAK BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMESİ BU YIL DA ÖNCELİKLİ TALEBİMİZDİR.

YARGININ KURUCU UNSURU OLAN AVUKATLAR, HAKİMLER VE SAVCILAR

VATANDAŞLARIN ADALETE ERİŞMESİNDE YOL ARKADAŞIDIRLAR. HAYATLARINI HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE ,YARGI BAĞIMSIZLIĞINA ADAMIŞ BİNLERCE YARGI MENSUBU HAKİM,SAVCI VE AVUKAT  MESLEKTAŞIMIZ , BİRLİKTE ÇALIŞARAK BU ÜLKENİN İNSANLARININ ZEDELENEN ADALET DUYGUSUNU ONARMAK İÇİN MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEKLERDİR.

BU DUYGU VE DÜŞÜNCELERLE YENİ ADLİ YILIN VATANDAŞLARIMIZA VE TÜM HUKUKÇU MESLEKTAŞLARIMIZA HAYIRLI OLMASINI DİLİYOR, SAYGILARIMI SUNUYORUM.

                                                                                               AV.TÜRKER KAPKAÇ

                                                                                   ZONGULDAK BAROSU BAŞKANI