5 Nisan Avukatlar Günü Kutlandı

UMUTLA, DİRAYETLE, EL BİRLİĞİYLE, YENİDEN!

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ’NDE, DEPREM FELAKETİNDE KAYBETTİĞİMİZ ON BİNLERCE YURTTAŞIMIZIN VE 121 MESLEKTAŞLARIMIZIN ACISINI BİR KEZ DAHA YÜREKLERİMİZDE HİSSEDİYORUZ. HAYATLARINI VE YAKINLARINI KAYBEDEN; EVLERİ, OFİSLERİ YIKILAN MESLEKTAŞLARIMIZI BİR AN BİLE UNUTMADAN; ENKAZ ALTINDAN ÇIKARILAN AVUKATLIK CÜBBELERİNİ YENİDEN GİYEBİLECEKLERİ, ADALET MÜCADELESİNİ KALDIĞI YERDEN SÜRDÜREBİLECEKLERİ  BİR ORTAMIN SAĞLANABİLMESİ İÇİN BİZLER CANLA BAŞLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ.

MESLEĞİMİZİN, GEÇTİĞİMİZ YIL “AVUKATLAR GÜNÜ’NÜ KUTLA(YA)MIYORUZ” DEMEMİZE SEBEP OLAN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN SOMUT BİR TEK ADIM ATILMAMIŞKEN, MEVCUT SORUNLARIN ÜZERİNE DEPREM FELAKETİNİN YARATTIĞI ÇOK AĞIR VE YENİ SORUNLAR EKLENMİŞ DURUMDADIR. YAŞANAN AFET SONRASI DEPREMDEN AĞIR ŞEKİLDE ETKİLENEN İLLERİMİZDE AVUKATLIK FAALİYETİNİ FİİLEN SÜRDÜRMEK ŞİMDİ ÇOK DAHA ZOR BİR HALE GELMİŞTİR. DEPREM BÖLGESİNDEKİ BAROLARIMIZA KAYITLI 17.964 AVUKAT VE 3.762 STAJYER AVUKAT MESLEKTAŞIMIZ, DEPREMİN SONUÇLARINDAN DOĞRUDAN ETKİLENMİŞ; 10 BİNE YAKIN MESLEKTAŞIMIZIN EV VE/VEYA OFİSLERİNDE AĞIR HASAR MEYDANA GELMİŞTİR.

BU KOŞULLAR ALTINDA, BAŞTA DEPREM BÖLGESİ OLMAK ÜZERE, YURTTAŞLARIMIZIN ADALETE ERİŞİM HAKLARININ GÜVENCESİ, DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE AVUKATLARDIR. GÜÇLÜ BİR SAVUNMA MAKAMININ, BAĞIMSIZ YARGININ VE ADİL YARGILANMA HAKKININ TEMİNATI OLDUĞUNUN BİLİNCİYLE;

DEPREMDEN ETKİLENEN TÜM MESLEKTAŞLARIMIZIN AVUKATLIK MESLEĞİNİN ONURUNA UYGUN OLARAK MESLEKLERİNİ TEKRAR İCRA EDEBİLMELERİ VE MESLEĞİMİZİN BUGÜNE KADAR HER MECRADA DİLE GETİRİLEN KÖKLÜ SORUNLARININ BİR SAVUNMA REFORMU İLE ÇÖZÜMÜ İÇİN TBB’ NİN VE TÜM BAROLARIN MÜCADELESİ BİRLİKTE VE TAM BİR KARARLILIK İÇERİSİNDE DEVAM EDECEKTİR.

MESLEĞİMİZİN İÇERİSİNE SOKULDUĞU AĞIR SOSYO-EKONOMİK KOŞULLARIN, AVUKATA DÖNÜK ŞİDDET VAKALARINDAKİ ARTIŞIN VE BU MESLEĞİ İCRA EDERKEN ÖNÜMÜZE ÇIKARTILAN HER TÜRLÜ ENGELİN, ÖZÜNDE VATANDAŞIN EN TEMEL HAKKI OLAN SAVUNMA HAKKINA YÖNELİK OLDUĞUNU BİR SEFER DAHA ALTINI ÇİZEREK HATIRLATMAK İSTERİZ.  SAVUNMA MAKAMI, TÜM BU OLUMSUZ KOŞULLARA RAĞMEN DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE YURTTAŞLARIMIZIN YANINDA YER ALARAK HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ VE İNSAN HAKLARINI KORUMA, YARGILAMANIN ADİL BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞMESİNİ SAĞLAMA GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMEYE DEVAM EDECEKTİR.

ONLARCA KEZ YIKIMA UĞRAMIŞ BU COĞRAFYADA; DERİNLERE KÖK SALMIŞ UMUDUN, DİRAYETİN VE DAYANIŞMA RUHUNUN, ULUSUMUZA HER SEFERİNDE DÜŞTÜĞÜ YERDEN KALKMA KUDRETİ VERDİĞİNİN BİLİNCİYLE; ACILARIMIZI UNUTARAK DEĞİL, KAYBETTİKLERİMİZİN HATIRALARINDAN GÜÇ ALARAK; HER BİR MESLEKTAŞIMIZIN AVUKATLIK MESLEĞİNİ LAYIKIYLA, GURURLA İCRA EDEBİLMELERİNİ SAĞLAYANA KADAR KARARLILIKLA HAREKET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ.

UMUDU YENİDEN BÜYÜTEN TÜM MESLEKTAŞLARIMIZIN AVUKATLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

AV. TÜRKER KAPKAÇ

ZONGULDAK BAROSU BAŞKANI