Basına ve Kamuoyuna

21.11.2018 günü Kilimli’de bulunan bir kaçak maden ocağında meydana gelen patlama sonucunda üç maden işçimiz hayatını kaybetmiş, iki maden işçimiz de yaralanmıştır. Zonguldak Barosu olarak hayatını kaybeden işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, akraba ve yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.

Kurtarma çalışmaları esnasında hayatları pahasına mücadele veren ve metan gazına maruz kalan TTK Genel Müdürlüğü Tahlisiye Ekibine teşekkürü bir borç biliriz.

Kaçak maden ocakları kömür havzamızın ne yazık ki halen en büyük sorunudur. Bu ocaklar iş sağlığı ve güvenliği kuralları uygulanmadan, denetimden uzak olarak işletilmektedirler. Maden emekçileri ise kaçak ocaklarda sosyal hak ve güvenceleri olmaksızın sendikasız olarak çalıştırılmaktadırlar.  Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devletidir ve iş güvenliği hakkı anayasal koruma altına alınmıştır. Emekçilerin işçi sağlığı ve iş güvenliğinin korunması devletin Anayasal ödevleri arasındadır. Bu Anayasal ödev doğrultusunda kaçak ocak sorununun çözümü ve kayıt dışı çalışmanın engellenmesi için yapılan ve yapılacak her türlü yasal girişimi desteklediğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

 

Zonguldak Barosu Yönetim Kurulu