Basına ve Kamuoyuna

Bursa Belediye Başkanını Alinur Aktaş’ı belediye meclisinde söylediği basına yansıyan 30 Ağustos’un ormancılar günü ile ne farkı var şeklindeki hafife alan önemsizleştiren sözleri nedeniyle lanetliyorum ve Baroların ortak ses verip tepki koymasını öneriyorum.Tüm Başkanlara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Basına yansıyan şekliyle üç gün önce Bursa Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Kurban Bayramında taşımanın ücretsiz olması talebiyle verilen önerge sonrası bir önergede 30 Ağustosta da ücretsiz olması yönünde verilmiştir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ikinci önerge verilmesi üzerine  “ikisi aynı mı 30 Ağustos herkesin ortak değeri değil  ormancılar günü gibi birşey” şeklinde değerlendirme yapıp önergeye karşı çıkmıştır.

                    İhanet söylemi olan bu yaklaşımı biz Baro Başkanları olarak reddediyoruz. Hiç kimse hele hele yönetici konumunda olanlar milli ve manevi değerlerimizi reddedemez. Bu devlete bayrağa cumhuriyete karşı bir tavır olup ihanettir. 30 ağustos emperyalizme karşı kazanılmış bırakınız Türk Milletini insanlığın bir bayramıdır. 30 Ağustos 26 Ağustos 1071 de Alparslan’la adım attığımız Anadolu’da yok olmaktan kurtulduğumuz 1699 Karlofça’dan bu yana ilk defa toprak kazandığımız topraklarımızı geri aldığımız günü temsil eder.

                      30 Ağustos meydan muharebesi büyük önder Mustafa Kemal tarafından Zafertepeden bizzat yönetilmiştir. Büyük taarruz 26 Ağustosta başlayıp 9 eylül de İzmir’in kurtuluşu ile son bulmuş ve büyük önderimize bu savaş münasebetiyle gazi ünvanı verilmiştir.

                       Bugün oturulan mevki ve makamlar varsa bu ve benzeri zaferlere borçlu olduğumuzu bilmek ve şehitler huzurunda ihtiramla eğilmek gerekir. Küstahlıkla, makam şımarıklığıyla dökülen kanları şehitleri emek verenleri aşağılayıp itibarsızlaştırarak değil.

                        Bu aşağılama,itibarsızlaştırma zihniyetini, söylemini nefretle kınıyor Bursa Büyükşehir Belediye başkanı Alinur Aktaş’ı istifaya davet ediyoruz. 22.07.2019

Gaziantep Barosu            İstanbul Barosu                 Burdur Barosu                  Aydın Barosu

Amasya Barosu                 Balıkesir Barosu               Kırklareli Barosu               Trabzon Barosu

Ankara Barosu                  Mersin Barosu                  Bolu Barosu                       Adana Barosu

Tekirdağ Barosu               Yalova Barosu                   Düzce Barosu

Sinop Barosu                     Bilecik Barosu                   Eskişehir Barosu               Niğde Barosu

Manisa Barosu                  Denizli Barosu                   Kırıkkale Barosu               Malatya Barosu

Iğdır Barosu                       Gümüşhane Barosu       Kocaeli Barosu                  Muğla Barosu

Çanakkale Barosu            Tokat Barosu                     Elazığ Barosu                     Kastamonu Barosu

Isparta Barosu                  İzmir Barosu                      Uşak Barosu

Giresun Barosu      Artvin Barosu                    Yozgat Barosu                   Bartın Barosu                    Osmaniye Barosu           Ordu Barosu                      Zonguldak Barosu