Yeni Adli Yıl Açıldı.

2022 – 2023 Yeni adli yılı münasebetiyle Valilik Binası önünde çelenk töreni ve basın açıklaması düzenledi. Zonguldak Valilik Binası önünde düzenlenen törene Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim ALAN, Adalet Komisyonu Başkanı Ercan KUMHAK, Hakim, Savcılar ve çok sayıda avukat katıldı. Törende, Baro Başkanımız Av.Türker KAPKAÇ’ın yapmış olduğu konuşma aşağıya çıkarılmıştır.

2022-2023 ADLİ YIL BAŞLANGICINDA; BİZLERİ ÇAĞDAŞ, LAİK, SOSYAL HUKUK DEVLETİ İÇİNDE YAŞAMAYI HEDEF GÖSTEREN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURUCUSU ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARINI, ŞEHİTLERİMİZİ VE BAROMUZUN VEFAT EDEN  TÜM AVUKAT MESLEKTAŞLARIMI RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM.

ZONGULDAK BAROSU, KURULMUŞ OLDUĞU 1938 YILINDAN BU YANA  HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLE HUKUK DEVLETİ KURUM VE KAVRAMLARINI SAVUNMUŞ, BU İLKELERİN YAŞAMA GEÇMESİ, YERLEŞMESİ İÇİN MÜCADELE ETMİŞ VE HİÇBİR SİYASİ KİMLİĞİN YANINDA YAHUT YAKININDA DEĞİL YALNIZCA VE DAİMA HUKUKUN YANINDA DURMUŞTUR.

2022-2023 ADLİ YILI’NI YARGI BAĞIMSIZLIĞI, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ, HUKUK DEVLETİ VE AVUKATLIK MESLEĞİNİN ARTIK YAPISAL HÂLE GELMİŞ SORUNLARINA DAİR KAYGILARLA KARŞILIYORUZ. ZİRA ADLİ YIL, MESLEĞİMİZE VE AVUKATLARA YAPILAN SALDIRILARIN HIZ KESMEDEN DEVAM ETTİĞİ, HAK İHLALLERİNİN, KADIN CİNAYETLERİNİN VE ÇOCUK İSTİSMARININ İNANILMAZ BOYUTLARA ULAŞTIĞI, YOKSULLUĞUN DERİNLEŞTİĞİ BİR İKLİMDE BAŞLAMAKTADIR.

YENİ ADLİ YILIMIZDA DA ZONGULDAK BAROSU OLARAK YİNE EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZ, ÜLKEMİZE, DEMOKRASİMİZE, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE, YARGI BAĞIMSIZLIĞINA, HUKUK DEVLETİNE, İNSAN HAKLARINA VE SAVUNMA HAKKINA SONUNA KADAR SAHİP ÇIKMAKTIR. YENİ ADLİ YILIMIZIN ÜLKEDE HUKUKİ GÜVENLİĞE, HIZLI, ADİL, BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ BİR YARGIYA VE GÜÇLÜ BİR SAVUNMAYA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM.

TOPLUMDA VE ULUSLARARASI ALANDA YARGIYA GÜVENİ SAĞLAMAK İÇİN SOMUT ADIMLAR ATILMASI GEREKTİĞİNİ BIKMADAN VE USANMADAN TEKRAR EDİYORUZ.ZİRATEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KORUNMASI VE GÜVENCE ALTINA ALINMASINI SAĞLAYAN VE  HUKUK DEVLETİNİN OLMAZSA OLMAZLARI  “ADİL YARGILANMA HAKKI” VE ‘’ HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜ’’ DÜR. BU HAKKIN UYGULANMASI, KORUNMASI, GELİŞTİRİLMESİ VE GÜÇLENDİRİLMESİ; BAĞIMSIZ MAHKEMELERİN, VE TARAFSIZ  HAKİMLERİN , İNSAN HAKLARINA SAYGILI, SANIĞIN ALEYHİNE OLDUĞU KADAR LEHİNE OLAN DELİLLERİ DE TOPLAMAK SURETİYLE GERÇEĞİN ORTAYA ÇIKMASINA, ADALETİN GERÇEKLEŞMESİNE KATKI YAPACAK BİLGİLİ VE SORUMLU SAVCILARIN VE YİNE BİLGİSİNİ VE ZAMANINI HAK ARAYAN KİŞİ VEYA KİŞİLERE ÖZGÜLEYEN SAVUNMA MESLEĞİNİN ONURLU TEMSİLCİLERİ CESUR VE BAĞIMSIZ AVUKATLARIN VARLIĞINA BAĞLIDIR.

BU NEDENLE  AVUKATI VE AVUKATLIK MESLEĞİNİ BAĞIMSIZ, ÖZGÜR  KILMAK, YARGILAMA SÜRECİNDE ETKİLİ VE İŞLEVSEL YAPMAK YAŞAMSAL DEĞERDEDİR.

AVUKATLAR, İNSANLIĞA; BAŞKALARININ HAKKINA, MÜLKİYETİNE, ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGIYI ÖĞRETEN, ADALETSİZLİKLE SAVAŞAN, KENDİNİ HAKKANİYETE ADAYAN, EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ İÇİN MÜCADELE EDEN, UZLAŞMAYA İNANAN İNSANLARDIR.

MESLEKLERİ GEREĞİ HAYATIN TAM İÇİNDE OLAN, TOPLUMUN HEMEN HER KESİMİ İLE TEMAS HALİNDE BULUNAN AVUKATLAR, PEK ÇOK SOSYAL SORUMLULUK PROJESİNİN ,KÜLTÜREL, SANATSAL, FİKİRSEL VEYA HAYIR AMAÇLI FAALİYETLERİN  DESTEKÇİSİDİRLER . AVUKATLAR VE BAROLAR, SADECE BUNLAR İÇİN DEĞİL, AYNI ZAMANDA TOPLUMDA HUKUKA AİDİYET BİLİNCİNİN GELİŞMESİ, VE  İNSAN HAKLARININ KORUNMASI İÇİN DE MÜCADELE EDERLER.

BU YIL ARAMIZA YAKLAŞIK 20 BİN YENİ MESLEKTAŞIMIZ DAHA KATILDI. HER BİR MESLEKTAŞIMIZIN VARLIĞIYLA SAVUNMAYA DEĞER KATTIĞINI BİLİYORUZ. ANCAK 170 BİNE ULAŞAN AVUKAT SAYISININ EMEĞİMİZİN KIYMETİNİN BİLİNMEDİĞİ BİR ORTAM YARATTIĞINI DA GÖRÜYORUZ. BUGÜN AÇTIĞIMIZ ADLİ YILI KAPATIRKEN, SAYIMIZ 200 BİNE DAYANMIŞ OLACAKTIR.

AVUKATLARIN  SAYISI ARTARKEN, İŞ ALANLARI DARALTILMAKTA VE MESLEKİ FAALİYETLERİN ÖNÜNE SÜREKLİ ENGELLER ÇIKARILMAKTADIR.

STAJYER AVUKATLARIN, KAMU AVUKATLARININ, ENGELLİ AVUKATLARIN, GENÇ AVUKATLARIN, EMEKLİ AVUKATLARIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA SOMUT ÖNERİLERİMİZ GÖZ ARDI EDİLMEKTE, MESLEKİ EĞİTİMİN VE STAJ EĞİTİMİNİN İÇERİĞİ BOŞALTILMAKTA VE NİTELİKSİZLEŞTİRİLMEKTEDİR.

 ADALETE ERİŞİMİN EN ÖNEMLİ ARAÇLARINDAN, ULUSAL VE ULUSLARARASI DÜZENLEMELERİN VE YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZİN GEREĞİ OLARAK VERİLEN KAMUSAL NİTELİKTEKİ CMK ZORUNLU MÜDAFİİLİK HİZMETİ KARŞILIĞINDA, ANAYASA’DAKİ ANGARYA YASAĞINI İHLAL EDECEK KADAR DÜŞÜK ÖDEMELER YAPILMAKTA VE FEDAKARLIK HEP AVUKATLARDAN BEKLENMEKTEDİR. AVUKATLAR, MESLEKİ FAALİYETLERİNDE YAŞADIKLARI HER TÜRLÜ ZORLUĞA RAĞMEN, ADİL YARGILANMA HAKKININ TESİSİ İÇİN ÇABA GÖSTERİRKEN, HAK ETTİKLERİ ADLİ YARDIM VE CMK ÖDEMELERİNİ ZAMANINDA ALAMAMAKTA, BUNA RAĞMEN VERGİ, BAĞ-KUR, STOPAJ VE BENZERİ MASRAFLARINI PEŞİNEN ÖDEMEK ZORUNDA KALMAKTADIRLAR. 

VE BİZLER, YURTTAŞLARIN HAKLARINI KORUMAK İÇİN BUNCA ZORLUĞA RAĞMEN  GÖREVİMİZİ YAPARKEN, MÜVEKKİLLERİMİZLE VE HUKUKİ UYUŞMAZLIĞIN KONUSUYLA ÖZDEŞLEŞTİRİLDİĞİMİZ İÇİN SORGULANMAKTA, YARGILANMAKTA, SALDIRIYA UĞRAMAKTA VE HATTA ÖLDÜRÜLMEKTEYİZ.

İŞ TE TAM DA BU NEDENLERLE;

TAHAMMÜL SINIRLARINI ZORLAYAN CMK ÜCRETLERİNİN AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ’YLE (AAÜT) EŞİTLENDİĞİ, AAÜT’NİN ÜLKEMİZ EKONOMİK KOŞULLARINA VE MESLEĞİMİZİN SAYGINLIĞINA UYGUN HALE GETİRİLDİĞİ, EMEĞİN HAK ETTİĞİ KARŞILIĞI GÖRDÜĞÜ,  STAJYER AVUKATLARA KAMU KAYNAKLARIYLA DESTEK SAĞLANDIĞI, KAMU AVUKATLARININ ÖZLÜK HAKLARININ TANINDIĞI, ENGELLİ AVUKATLARIN FAALİYETLERİNİ AYRIMCILIĞA UĞRAMADAN SÜRDÜREBİLDİKLERİ, EMEKLİ AVUKATLARIN İNSAN ONURUNA YAKIŞIR BİR MAAŞ ALDIĞI BİR ADLİ YIL İSTİYORUZ.

AVUKATLIK HİZMETLERİNDEN ALINAN KDV ORANLARININ İNDİRİLDİĞİ, CMK VE ADLİ YARDIM HİZMETLERİNDE KDV’NİN SIFIRLANDIĞI, SERBEST ÇALIŞAN AVUKATLARIN ASGARİ ÜCRETE KADAR OLAN GELİRLERİNE VERGİ MUAFİYETİNİN SAĞLANDIĞI, BİR YILLIK GENÇ GİRİŞİMCİ BAĞ-KUR PRİMİ MUAFİYETİNİN ÜÇ YILA ÇIKARILDIĞI BİR ADLİ YIL İSTİYORUZ.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN SAĞLANDIĞI, HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN YAŞAMA GEÇTİĞİ, HERKES İÇİN ADİL BİR ADLİ YIL İSTİYORUZ.

             ZONGULDAK BAROSU, BUNDAN ÖNCE OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA ÖZGÜR SAVUNMANIN VE BAĞIMSIZ YARGININ, DEMOKRASİNİN, HUKUK DEVLETİNİN, TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KORUYUCUSU VE TAKİPÇİSİ OLACAKTIR.

ZONGULDAK BAROSU; CUMHURİYETİMİZİN KURUCU DEĞERLERİNE, CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN İLKE VE DEVRİMLERİNE BAĞLI OLMAYI SÜRDÜRECEKTİR.

BU DUYGU VE DÜŞÜNCELERLE, ZONGULDAK  BAROSU VE YÖNETİM KURULU ADINA, BUGÜNE KADAR ADALETE HİZMET ETMİŞ, KATKILAR SUNMUŞ, BAŞTA DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM AVUKATLAR OLMAK ÜZERE, HAKİMLERİMİZE, SAVCILARIMIZA VE TÜM ADLİYE PERSONELİMİZE ŞÜKRANLARIMI, SEVGİLERİMİ İLETİYORUM.

HUKUKLA AYDINLANMIŞ YENİ BİR ADLİ YIL DİLEKLERİMLE, HEPİNİZE SAYGILAR SUNUYORUM.

                                                                                               AV.TÜRKER KAPKAÇ     

                                                                                   ZONGULDAK BAROSU BAŞKANI